Tursytyka rowerowa

Tursytyka rowerowa

  • Drzewo z namalowaną niebieską strzałką na białym tle, w tle rowerzyści

MAPY SZLAKÓW

  1. Szlak rowerowy Doliną Rzeki Regi (niebieski) - gmina Łobez, długość trasy: 29,1 km
    Łobez (0 km) - Przyborze (10 km) - jez. Karwowo (12,7 km) - Karwowo (14,5 km) - Smorawina (17,6 km) - rzeka Mielnica (21,4 km) - jezioro Chełm (24,0 km) - Łobez (29,1 km).
    Szlak wytyczono z myślą o prezentacji ciekawego tworu natury, jakim jest dolina rzeczna. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Ziemi Łobeskiej. Rzeka tworzy głęboką dolinę o wysokich stromych zboczach, często porośniętą starymi lasami. Różnica poziomów nierzadko przekracza 50 m. Dno doliny zajmują jeziora, liczne oczka wodne i starorzecza. Na trasie warto zwrócić uwagę na głaz narzutowy i Wzgórze Lotniarzy w Przyborzu.

    Przypominamy  o   braku  możliwości bezpiecznej przeprawy przez Regę   dla korzystających z niebieskiego  szlaku  rowerowego „Doliną Rzeki  Regi ” w okolicach wsi Przyborze   ze względu na  fatalny stan  techniczny  tego co zostało z  mostu  wybudowanego na  przełomie wieków  przez  Nadleśnictwo Łobez .   Do  momentu  wybudowania  nowej  przeprawy   na  rzece   zalecany jest objazd  tego  odcinka , dla podróżujących w stronę jeziora Karwowo  i   od strony jeziora Karowo do wzgórza lotniarzy,  przez  most na Redze na  drodze wojewódzkiej nr 147  (Łobez –Strzmiele).

  2. Szlak rowerowy Pomniki i Rezerwaty Przyrody (zielony) - gmina Łobez, długość trasy: 41 km
    Łobez (0 km) - Unimie (4,4 km) - Zachełmie (7,5 km) - Meszne (9,5 km) - Strzmiele (10,7 km) - jez. Piaski (19,4 km) - Karnice (22,6 km) - Karwowo (25,5 km) - jez. Chełm (35,8 km) - Łobez (41 km).
    Na trasie warto zwrócić uwagę na rezerwat przyrody, 6 drzew pomników przyrody, grodzisko słowiańskie i rezerwat przyrody Mszar nad jez. Piaski. Szczególnie interesujące są również kościół i zamek we wsi Strzmiele. Osada stanowiła „wilcze gniazdo" Borków. W 1348 r. otrzymała prawa miejskie. Zamek rodu Borków zbudowany został w XVI w. Prezentuje styl baroku pomorskiego. Aktualnie znajduje się w nim filia Archiwum Państwowego w Szczecinie. Obok stoi kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja. Zbudowany w stylu baroku w 1722 r. odbudowany w 1995 r. Ciekawa ośmioboczna wieża. W sąsiedztwie zamku prezentuje się drzewo pomnikowe dąb „Maćko". Sędziwy okaz o obwodzie 605 cm liczy ponad 500 lat.

  3. Szlak rowerowy „Zabytkowe Kościoły Wiejskie" (żółty) - gmina Łobez, długość trasy: 34,2 km
    Łobez (0 km) - Bonin (7,7 km) - Cianowo (14,7 km) - Zajezierze (17,5 km) - Zagórzyce (20,7 km) - Wysiedle (25,7 km) - Suliszewice (28,1 km) - Łobez (34,2 km).
    Szlak prezentuje zabytki sakralne parafii Łobez i parafii Zajezierze. Na trasie mijamy cztery kościoły wiejskie. Szczególnie zwracamy uwagę na świątynię pw. Świętej Trójcy w Wysiedlu z ciekawą ornamentyką sakralną, stanowiący „perełkę" architektury manierystycznej. Za Boninem szlak przecina duży kompleks leśny.

  4. Szlak rowerowy „Łobeskie Stadniny Koni" (czerwony) - gmina Łobez, długość trasy: 13,8 km
    Łobez (0 km) - Świętoborzec (2,5 km) - Bonin (7,2 km) - Łobez (13,8 km)
    Szlak łączy ośrodki konne w Łobzie i Boninie. Jest to krótka, łatwa trasa wytyczona leśnymi duktami.

  5. Szlak  Dziedzictwa Techniki i Architektury (czarny) gmina łobez, trasa w przygotowaniu.
    Prowadzić będzie przez: Łobez – Łobżany - Prusinowo - Poradz - Klępnicę – Lipce -Szonowice (Gm. Świdwin) - Pęczerzyno (Gm. Brzeżno) - Tarnowo Łob. - Grabowo - Wysiedle - Łobza.

  6. Trasa Rowerowa MTB dla Rowerów Górskich - (niebieski z napisem MTB) - gmina Łobez,długość trasy: 36,8 km
    Łobez (0,0 km)-Bonin (5,5 km)-Zbrojewo(17,2km)-Brzeźniak(20,3km)-Bonin Zakład Treningowy (28,7km)- Łobez (36,8 km)
    Szlak rowerowy trudny, przeznaczony do uprawiania turystyki rowerowej, jak również do rozgrywania zawodów pod nazwą „Łobeski Maraton MTB". Prezentuje wspaniałe walory przyrodnicze i geograficzne Ziemi Łobeskiej. Trasa rozpoczyna się na ul. Podgórnej

  7. Ścieżka Rowerowa „Resko – Łagiewniki" - gmina Resko, długość trasy: 7,2 km
    Startujemy w Resku z końca ulicy Polnej, przejeżdżamy przez tory kolejowe i po kilkudziesięciu metrach - początek Ścieżki Rowerowej. Przez dłuższy czas jedziemy całkiem wygodną drogą pośród łąk. Wjeżdżamy do pierwszego lasu. Trafiamy na przejazd nieczynnej kolei wąskotorowej, na przejeździe możemy skręcić w lewo, a idąc wzdłuż torów po chwili znajdziemy się na starym kolejowym moście przez Regę. Po pokonaniu przejazdu kolejowego przez jakiś czas jedziemy malowniczym, wspaniale pachnącym lasem, by w końcu dojechać do skrzyżowania - oprócz jazdy na wprost możemy również skręcić w lewo. Skręcamy i po kilku minutach trafiamy na postój położony nad brzegiem Regi. Kilkadziesiąt metrów dalej dojeżdżamy do rozwidlenia. Jadąc w prawo dotrzemy do Łubienia Górnego - my jednak trzymamy się lewej strony. Znowu wjeżdżamy do lasu, trafiamy nad stromy brzeg Regi i przygotowane na nim kolejne miejsce postojowe. Dalej jedziemy na przemian lasem i jego skrajem. W końcu dojeżdżamy do rozwidlenia, za którym znajduje się asfaltowa droga. Ścieżka Rowerowa przechodzi przez jezdnię i ciągnie się dalej jeszcze przez jakieś 3 km, aż do granicy gminy. W prawo pod górę i dojeżdżamy do Łagiewnik

  8. Ścieżka Rowerowa „Resko – Żerzyno - Taczały" - gmina Resko, długość trasy: 7,5 km
    Rozpoczyna się w Resku na ul. Leśnej. Następnie przejazd przez łąkę i wjazd do lasu liściastego. 2,5 km od miejsca startu, położony kilka metrów nad lustrem Regi - punkt widokowo-przystankowy. Przez trzy kolejne kilometry trasy (tu drugi punkt przystankowy) to odcinki lasów mieszanych z potężnymi, wiekowymi sosnami. Dojeżdżamy do Żerzyna i elektrowni wodnej na rzece Piaskowej - dopływie rzeki Regi (tu kolejny punkt widokowo-przystankowy). Tuż za Żerzynem musimy przekroczyć rzekę Piaskową przez niewielki mostek położony nad rozlewiskiem. Pozostałe trzy kilometry trasy to podróż brzegiem Regi porośniętym lasem mieszanym z bogatym runem. Podróż kończy się w miejscowości Taczały.

  9. Szlak rowerowy „Na grzyby" (czerwony) - gmina Resko, długość trasy: 10 km
    DARŻYN (leśne miejsce postoju) - ORZESZKOWO (leśne miejsce postoju).
    Szlak również dla zmotoryzowanych - na całej długości trasy dopuszczony jest ruch dla samochodów osobowych

  10. Szlak rowerowy „Na ryby" (niebieski) - gmina Resko, długość trasy: 13 km
    STARA DOBRZYCA ( leśne miejsce odpoczynku nad Jeziorem Dobrzyca) - IGLICE - leśne miejsce postoju nad Jeziorem Łabuń - ŁABUŃ MAŁY - RESKO.

  11. Szlak rowerowy „Nad wodę" (zielony) - gmina Resko, długość trasy: 24 km
    RESKO - ŁABUŃ MAŁY - GARDZIN - STARA DOBRZYCA (leśne miejsce odpoczynku nad Jeziorem Dobrzyca) -KOLONIA SOSNOWO - SOSNOWO - ŁAGIEWNIKI (przystanek ścieżki rowerowej przy moście na Redze). Szlak w Łagiewnikach łączy się z trasą edukacyjnej ścieżki rowerowej - możliwość kontynuacji jazdy ścieżką w kierunku : Karwowo - Łobez lub Resko.

  12. Szlak rowerowy - trasa niebieska - gmina Węgorzyno, długość trasy: 24,6 km
    Węgorzyno, Dłusko - mapa >kliknij<  - otwarcie szlaku: 16 sierpnia 2014 w godzinach 9.00-12.00

  13. Szlak rowerowy - trasa zielona - gmina Węgorzyno, długość trasy: 34 km
    Węgorzyno, Winniki Cieszyno Mielno, Lesięcin -  mapa >kliknij<  - otwarcie szlaku: 16 sierpnia 2014 w godzinach 9.00-12.00

  14. Szlak rowerowy - trasa czerwona - gmina Węgorzyno, długość trasy: ?? km
    Węgorzyno, Rogówko,Brzeźniak - Ginawa - mapa >kliknij<  - otwarcie szlaku: 16 sierpnia 2014 w godzinach 9.00-12.00