Edukacja pozaformalna
Strategia rozwoju edukacji pozaformalnej dla terenów wiejskich na przykładzie Gminy Łobez.
Chcielibyśmy zaproponować Państwu publikację, która dotyczy nas wszystkich, bo kto z Państwa nie ma dzieci i młodzieży w najbliższym otoczeniu, w gronie rodziny lub przyjaciół?
Z myślą o nich rozpoczęliśmy pasjonującą podróż przez edukację pozaformalną, analizując jej możliwości, testując metody, badając efekty. Towarzyszyły nam organizacje partnerskie z Niemiec i Holandii, gdzie ten rodzaj edukacji jest częściej stosowany niż w Polsce, a przez to bardziej doceniany.
To przekonanie o naturalnej potrzebie poznawania i niezwykłym potencjale młodzieży zainspirowało nas do poszukiwania w Gminie Łobez możliwości i przestrzeni, w której mogłaby ona realizować swoje najodważniejsze i „najdziwniejsze" pomysły. Tylko taka przestrzeń - stworzona z naszym wsparciem - przez młodych ludzi pozwoli wyzwolić w nich wewnętrzne poczucie sprawczości i uświadomi, że każdy jest ekspertem w jakiejś dziedzinie. Każdy ma coś do zaoferowania!
Kieruje nami przekonanie, że warto wspólnie działać na rzecz młodzieży. Dzięki wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+ dostaliśmy szansę, by pierwszy raz na taką skalę propagować koncepcję edukacji pozaformalnej na tym terenie. Ponieważ jesteśmy najgorętszymi zwolennikami i propagatorami tej idei, pragniemy służyć potencjałem lokalowym z całym zapleczem terenów zielonych oraz kadrą Fundacji Bonin na rzecz jej wzmacniania w Gminie Łobez i całym powiecie łobeskim. Liczymy przy tym na dalszą przychylność władz gminy i powiatu oraz dalszą współpracę przy realizacji celów niniejszej strategii. Chcielibyśmy, aby efekty projektu „Wake-up!" przekonały wielu z Państwa, że zaproponowane formy kształcenia pozaformalnego stanowią szansę na polepszenie wyników nauczania w głównym nurcie edukacji formalnej, a opracowana strategia wskazuje możliwości do wspólnych działań poprzez zbudowanie partnerstw na rzecz rozwoju edukacji pozaformalnej w przyszłości.