Położenie
Powiat Łobeski leży w środkowej części województwa zachodniopomorskiego, graniczy z sześcioma powiatami: gryfickim, świdwińskim, drawskim, stargardzkim, goleniowskim, kołobrzeskim.
W skład powiatu łobeskiego, utworzonego 1 stycznia 2002 r. z części powiatów: gryfickiego, goleniowskiego i stargardzkiego, wchodzą następujące gminy:
- gmina Dobra,
- gmina Łobez,
- gmina Radowo Małe,
- gmina Resko,
- gmina Węgorzyno.
Krzyżują się tutaj ważne szlaki komunikacyjne droga krajow nr 20 Szczecin – Gdynia, linia kolejowa i samochodowa Szczecin – Gdańsk, linia samochodowa Gorzów Wielkopolski – Kołobrzeg. Niewielkie odległości od Bałtyku i zachodniego przejścia granicznego bliskość do międzynarodowego lotniska w Goleniowie oraz do portów morskich Szczecina i Świnoujścia sprzyjają kontaktom gospodarczym i turystycznym.
Naturalny krajobraz jest jednym najcenniejszych skarbów ziemi łobeskiej i tworzy malowniczy zakątek krajobrazowy rzadko już dziś spotykany. Z uwagi na duże kompleksy leśne, akweny wodne i pagórkowate tereny na obszarze powiatu występują wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.
Przez powiat przepływa rzeka Rega, której koryto wije się wśród pięknych leśnych terenów.
Na terenie powiatu jest całe mnóstwo jezior, które są rajem dla ptactwa wodnego: kaczek krzyżówek, cyranek łabędzi, kulików, żurawi i łysek, a także innej zwierzyny.
Akweny na terenie powiatu zachęcają do wędkowania, a łowić można między innymi: trocie, pstrągi, ukleje, liny, karpie, okonie.
Urokliwa leśna część powiatu jest doskonałym miejscem do wypoczynku. W kompleksach leśnych występują oprócz dużej gamy roślinności także zwierzęta.
Ziemia łobeska posiada dużą ilość pomników przyrody – sędziwych drzew rosnących pojedynczo, w alejach, w szpalerach, a także tworząc piękne parki: angielskie, krajobrazowe, dworskie, pałacowe, naturalistyczne, miejskie i wiejskie.